Centos 7 işletim sistemine cPanel kurulumu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz. cPanel’in ne olduğuyla ilgili makaleye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Öncelikle cPanel sunucusunun kurulumunu gerçekleştirebilmek için sunucu üzerinde selinux kapatılması ve gerekli paketlerin kurulması gerekmektedir. Selinux kapatılması ve gerekli paketlerin kurulabilmesi için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

yum install -y epel-release

yum install -y sudo nano wget screen mc mlocate htop net-tools

yum remove -y NetworkManager*

nano /etc/selinux/config yazdıktan sonra SELINUX=enforcing yazan satırı SELINUX=disabled olarak değiştirip CTRL + X tuş kombinasyonuna tuşlayıp Y + Enter kombinasyonuyla kayıt ediyoruz.

reboot

 

Bu komutlarla birlikte gerekli paketler kurularak NetworkManager paketi silinmiştir.  Selinuxu config üzerinden kapatıp reset işlemi gerçekleştirdik. Sunucu açıldığında cPanel kurulumu için hazır. Aşağıdaki komutu uygulayarak cPanel kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

cd /home && curl -o latest -L https://securedownloads.cpanel.net/latest && sh latest

Kurulum işlemi sunucu performansına göre 3-40 dakika arası sürmektedir. Firmamızdan satın almış olduğunuz yüksek performanslı E5 SSD Sunucularda kurulum işlemi 3-5 dakika arasında tamamlanmaktadır.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra https://ipadresi:2087/ url adresiyle root şifrenizi girerek cPanel girişi yapabilirsiniz.

Giriş yaptıktan sonra cPanel trial kullanmak isterseniz adımların yönlendireceği şekilde cPanel store üyeliği oluşturabilirsiniz.