Özel isim sunucusu müşterinin kendisine özel oluşturmak istediği isim sunucularıdır. Satın aldığınız alan adları üzerinden müşteri kendisine özel isim sunucuları oluşturabilir ve belirli ip adresine anons edebilir. Bu işlemin düzgün yapılabilmesi için anons yapılan ip adresi üzerinden özel isim sunucularının ayarlamaları yapılması gerekmektedir.  Alan adını Bulutova üzerinden alanlar Bu işlemler sırasıyla aşağıdaki şekilde yapılandırılmaktadır.

 1. www.bulutova.com üzerinden müşteri paneline giriş yapın.
 2. Üst menüden Alan Adlarım  butonuna tıklayarak alan adlarınızı listeleyin.
 3. İsim sunucularınızı düzenlemek istediğiniz alan adının üzerine tıklayın.
 4. Sol menüden Özel Nameserver’lar  menüsüne tıklayın.
 5. Açılan pencerede Bir İsim Sunucusu kaydet bölümünden kaydetmek istediginiz isim sunucusunun ön ekini (örnek: ns1) ve kaydetmek istediginiz sunucunun ip adresini yazın.
 6. Bu şekilde birden fazla isim sunucusu kaydı gerçekleştirebilirsiniz.
 7. Bir sonraki işlemde isim sunucularının anons edildiği ip adresi üzerinden DNS ayarları yapılandırılması gerekmektedir.
 8. Sunucu üzerinde alan adını kapsayan bir dns anonsu oluşturulur.
 9. Oluşturulan dns zone ayarlarında domain adresinin NS kayıtları oluşturduğunuz isim sunucuları olarak güncelleştirilir.
 10. Oluşturulan ön ek değerleri ve ip adresini içerek A kaydı oluşturulur.
 11. Alan adınızın isim sunucuları yönetiminden oluşturduğunuz özel isim sunucusuna isim sunucusu değişikliği yapılır.
 12. Güncellemeler tamamlandıktan sonra intodns.com adresinden alan adını sorgulayarak DNS anonsunda herhangi bir hata olup olmadığını teyit ediniz.