İsim Sunucusu nedir?

İsim sunucuları, bir sitenin içeriğinin nereden yayın yapmaları gerektiğini bilmesini sağlayan DNS adresidir. DNS adresleri en az 2 adet en fazla 5 adet olarak yapılandırılır. Eğer özel isim sunucusu kullanılıyorsa isim sunucularının sunucu ve domain tarafında düzgün bir şekilde yapılandırılması gerekmektedir.

Alan adlarının isim sunucuları kayıtçı firma tarafından değiştirilir. Genellikle müşteri paneli üzerinden bu değişikliği gerçekleştirebilir. Ancak bazı firmalar müşterinin panel üzerinden bu işlemi gerçekleştirmesine izin vermez. Firmamız üzerinden kayıt edilen ya da transfer edilen alan adları için 7/24 saat müşteri paneli üzerinden alan adlarının isim sunucularını değiştirebilir ya da özel isim sunucusu kaydı oluşturabilirsiniz.

Bulutova üzerinden alınan alan adları için aşağıdaki adımları  uygulayabilirsiniz:

  • www.bulutova.com üzerinden müşteri paneline giriş yapın.
  • Üst menüden Alan Adlarım  butonuna tıklayarak alan adlarınızı listeleyin.
  • İsim sunucularınızı düzenlemek istediğiniz alan adının üzerine tıklayın.
  • Sol menüden İsim Sunucuları / Nameserver Adresleri  menüsüne tıklayın.
  • Açılan pencerede Yeni NameServer Ekle seçili olacak şekilde en az 2 en fazla 5 adet isim sunucusu girerek güncelleme yapın.

Bu şekilde güncelleme işlemini 7/24 saat gerçekleştirebilirsiniz. Güncelleme sonrası anında isim sunucuları değişmektedir ancak global cache kaynaklı bu değişikliklerin tüm dünyada yansıması 48 saat kadar sürebilmektedir. Bu yüzden aktif bir siteniz var ise değişiklik sonrası eski sunucunuzdaki site anonsunu en az 48 saat kapatmayın.