Bir alan adı kayıt ederken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Alan adını doğru bir şekilde kayıt edip yönetebilmek için bu hususları dikkate almanız gerekir. Bu makalemizde bu hususları dikkate alarak nasıl yeni bir alan adı kaydı yapabileceğinizi anlatacağız.

Alan adı kaydı yapmak için dikkat edilmesi gereken hususlar;

 1. Doğru alan adı kayıtçınızı seçin.
 2. Alan adı kayıt / yenileme fiyatlarını analiz edin.
 3. Doğru alan adı seçtiğinizden emin olun.
 4. Alan adı kaydınızı gerçekleştirin.

 

1. Doğru alan adı kayıtçınızı seçin:

Alan adları kayıt etmek için öncelikle bu alan adını kaydetmeniz gereken doğru bir kayıtçı firması seçmeniz gerekmektedir. Eğer doğru bir alan adı kayıtçısı seçmezseniz problem yaşandığında destek alamaz ve alan adınızı istediğiniz gibi kullanamazsınız. Alan adı kayıtçısı seçerken aşağıdaki hususlara dikkat edin:

 • Ticari bilgileri ve açık iletişim bilgileri olan Kurumsal bir firma seçin.
 • ICANN akredite olarak çalışan bir firmadan alan adı kayıt edin.
 • Alan adının isim sunucularını yönetebileceğiniz bir panelin mevcut olduğundan emin olun.
 • Alan adını istediğiniz zaman başka firmaya transfer edebilme hakkınız olduğuna emin olun.
 • Alan adının Whois bilgilerinin değiştirebildiğiniz bir panel olduğundan emin olun.  
 • Whois gizliliği hizmetini ücretsiz olarak veren bir firma seçin.
 • Transfer (EPP) kodunu ücretsiz olarak alabildiğinizden emin olun.

2. Alan adı kayıt / yenileme fiyatlarını analiz edin:

Alan adı kayıt ederken ve kayıt ettikten sonraki yenileme fiyatlarına dikkat edin. Alan adı genel olarak tedarik ve satış olarak minimum kar marjı bırakan bir üründür. Bu sebepten dolayı çoğu firma ilk kayıtlarda alan adlarını uygun fiyata vermektedir. Ancak yenilemelerde bu fiyatlar 2 katına kadar çıkmaktadır. Müşteri alan adını kayıt ederken çoğu zaman bu fiyatlara dikkat etmez. Alan adının yenileme zamanı geldiğinde yüksek fiyatlarda bir fatura oluşur. Son birkaç gün kaldığı için alan adını kesintisiz olarak başka firmaya transfer edemez ve mecburen alan adını yüksek fiyatlara yenilemek zorunda kalır. Bu sebeplerden dolayı alan adının kayıt fiyatıyla birlikte yenileme fiyatlarını da analiz etmeniz gerekir.

3. Doğru alan adı seçtiğinizden emin olun:

Bu zor bir durum ve son derece yaratıcı olmanız gerekiyor. Henüz kayıtlı olmayan iyi bir alan adı bulmak zordur. İnternetteki web sitelerinin sayısı göz önüne alındığında, bulduğunuz isimlerin çoğu, özellikle de .com alanında zaten alınmıştır.

Yine de, benzersiz ve markanızla eşleşen bir isim oluşturmak çok önemlidir. Önemli olarak, hatırlaması kolay olmalı. Kişisel bir blog veya hizmet için kendi adınızla gidebilirsiniz. Diğer durumlarda, web sitenizin amacını belirten bir ad en iyisi olacaktır. 

Bir etki alanı adını aramadan önce, bir web sitesi için uygun bir anahtar sözcüğü belirleyin. Bu anahtar sözcüğü içeren bir etki alanı adı bulabilirseniz harika olur.

Bir alan adını kaydetmeye karar verdikten sonra, gelecekte dağınık telif hakkı sorunlarından kaçınmak için birden fazla uzantı üzerinden kaydetmeyi düşünebilirsiniz.

4. Alan adı kaydınızı gerçekleştirin:

Alan adınızı bulutova.com adresinden uygun kayıt ve yenileme fiyatlarıyla ücretsiz whois gizliliği özelliğiyle anında kayıt ederek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Alan adı kayıt edebilmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 1. https://www.bulutova.com/domain/domain-kayit-et adresinden kayıt etmek istediğiniz alan adının uygunluğunu kontrol edin.
 2. Sorguladığınız alan adı kayıt edilebilir durumdaysa sepetinize ekleyerek ödeme sayfasıyla devam edin.
 3. Eğer mevcut müşteri hesabınız varsa giriş yapın ancak eğer müşteri hesabınız yoksa yeni bir müşteri kaydı oluşturarak devam edin.
 4. Açılan pencerede ödeme işlemlerini tamamladığınız anda alan adınız kayıt edilir ve müşteri panelinden yönetime başlayabilirsiniz.

(*) .com.tr, .net.tr gibi alan adları evrak gerektiren alan adlarıdır. Bu uzantılar anında aktivasyon ile çalışmaz. Sipariş sonrası müşteri panelinizden gerekli evrakları yükledikten sonra 2 iş günü içerisinde alan adınız aktif edilir.