DNS (Etki Alanı Adı Sistemi), İnternet Sisteminin çok önemli bir parçasıdır. Sadece insan tarafından okunabilen bir FQDN (Tam Nitelikli Alan Adı) eşleştirir. Örneğin, bilgisayar makinesi tarafından kullanılan IP adresine www.bulutova.com, örn. 192.168.1.200. Bu işlem için DNS, bir etki alanı adını IP adresine eşlemek için kaynak kayıtları içeren sunucularda depolanan bölge dosyalarını kullanır.

Bu Basit Bölge Editöründe, iki tür kayıt ekleyebiliriz –

A Kayıt Ekleme

Kaynak kayıtlarının A türleri Ana Bilgisayar Adı kayıtlarıdır. Belirli bir ana bilgisayarın IP adresini içerirler ve Etki Alanı Adını 32 bit IP adresiyle eşler.

A türü kaydı eklemek için aşağıdaki adımları gerçekleştirin.

Adım 1 – CPanel Ana Sayfasındaki Etki Alanları Bölümünde bulunan Basit Bölge Düzenleyicisi’ni tıklayarak Editörü açın.

Adım 2 – Basit Bölge Editörü arayüzünde Bir Kayıt Ekle Bul.

Adım 3 – Ad metin kutusuna Ad ve Adres metin kutusuna IP adresi girin.

Adım 4 – Bir Kayıt Ekle’ye basın. Başarılı olursa, bir başarı mesajı alırsınız.

Not – “A” kayıtları web sitenize erişmek için gereklidir. DNS sunucularının web sitenizi ve hizmetlerini bulmasına izin verir. “A” kaydı olmadan ziyaretçiler web sitenize erişemez. cPanel, etki alanınız ve web siteniz için A türü kayıtlarını oluşturulur oluşturulmaz otomatik olarak yapılandırır.

CNAME Kaydı Ekleme

CNAME kayıtları, ilişkili etki alanı adına bir diğer ad eklemek için kullanılır. Birden çok CNAME kaydı tek bir A kaydına işaret edebilirsiniz. Böylece DNS diğer ad için ararken, A kayıtlarında tanımlanan bir ana bilgisayarı yeniden adlandırabilirsiniz.

CNAME kaydı eklemek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1 – Bir CNAME Kaydı Ekle’yi bulmak için Basit Bölge Düzenleyicisi’nde aşağı kaydırın.

Adım 2 – Ad metin kutusuna CNAME kaydı için istediğiniz diğer ad adını girin ve Takma adınızın işaret etmesini istediğiniz CNAME metin kutusuna bir FQDN girin.

Adım 3 – CNAME Kaydı Ekle’ye tıklayın ve bir başarı mesajı görmelisiniz.

A veya CNAME Kaydı Kaldırma

A veya CNAME Kaydı tanımlı bir kullanıcı kaldırmak için, Kullanıcı Tanımlı Kayıtları bulmak için lütfen Basit Bölge Düzenleyicisi’nde aşağıya kaydırın. Kaldırmak istediğiniz Kayıt’a karşılık gelen Sil bağlantısına basın.

Kayıt silindiğinde bir başarı mesajı görmelisiniz.