cPanel’in bu özelliği web siteniz için çok kullanışlıdır. Web sitemizi yeni ana bilgisayara aktarmak için yedekleme özelliğini kullanabiliriz. Web sitesi dosyalarında veya veritabanında değişiklik yapıyorsak, web sitesinin yedeğini oluşturabiliriz. Böylece, gelecekte düzenleme sırasında web sitesine yanlış bir şey olursa, her zaman daha önce olduğu gibi geri yükleyebiliriz. Barındırma sağlayıcısı ile ilgili herhangi bir sorun oluşursa, her zaman web sitesinin bir kopyasına sahip olursunuz.

cPanel Yedekleme, web sitenizin tamamının veya web sitenizin bir parçasının sıkıştırılmış bir kopyasını oluşturur. cPanel Yedeklemelerinizde iki tür Yedekleme vardır.

Tam Yedekleme

Tam Yedekleme, tüm web sitenizin ve cPanel hesabınızın sıkıştırılmış bir kopyasını oluşturur. Sahip olduğunuz veya erişiminiz olan tüm dosyaları içerir. Ayrıca tüm veritabanlarını, e-posta hesaplarını, e-posta listelerini, alt etki alanını vb.

Tam Yedeklemeler cPanel arabirimi üzerinden geri yüklenemez. Yalnızca geçerli ana bilgisayarınızı yeni ana bilgisayara aktarırken kullanılır. Bu sıkıştırılmış yedeklemeyi ana dizininize yüklemeniz ve barındırma sağlayıcınızdan geri yüklemesini istemeniz gerekir.

Web sitenizin tam yedeklemesini indirmek için lütfen aşağıdaki adımları izleyin:

Adım 1 – cPanel Home içindeki Dosyalar bölümünden Yedekleme’yi tıklayarak cPanel Yedekleme’yi açın.

Üst kısımda, aşağıda gösterildiği gibi Tam Yedekleme bulabilirsiniz.

Adım 2 − “Tam Web Sitesi Yedeklemesi”nin yazıldığı Big Blue düğmesine tıklayın ve bu ekrana yönlendirileceksiniz.

Adım 3 − Yedekleme hedefini seçin, ana dizin olarak bırakın. Bu, giriş dizininizde daha sonra indirebileceğiniz bir yedekleme oluşturacaktır. Web sitenizin tam yedeklemesi indirilmeye hazır olduğunda bildirim almak istediğiniz e-posta adresini girin. Tam web sitesi yedekleme oluşturmak için zaman alır gibi.

4. Adım – Yedekleme Oluştur’a tıklayın ve Devam Ediyor Yedekleme’nin bir başarı mesajı göreceksiniz.

Tam Web Sitesi Yedekleme’yi indirmek için, e-posta bildiriminizi aldıktan sonra her zaman bu sayfaya geri dönebilir ve aşağıda gösterilene benzer bir ekran görürsünüz.

Yedekleme bağlantısının üzerine tıklayarak yedeklemenizi indirin.

Kısmi Yedeklemeler

Kısmi yedekleme oluşturulur ve anında indirilebilir. Kısmi Yedekleme sayesinde Ana Dizininizi, Veritabanlarını, E-posta İleticilerinizi ve E-posta Filtrelerinizi ayrı ayrı indirebilirsiniz. İndirilen yedeklemeleri, aynı arayüzü kullanarak cPanel’e yükleyerek istediğiniz zaman geri yükleyebilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için, 1. adımda yukarıda kullanılan yöntemi kullanarak Yedekleme bölümünüzü açın, aşağı kaydırın ve burada gösterilen benzer bir arayüz görürsünüz, arabirim alanınıza ve verilerinize göre değişir.

Giriş dizini yedeklemenizi indirmek için Giriş Dizini düğmesini tıklayabilirsiniz. Ana dizininizi geri yüklemek için, aynı dosyayı Ana Dizin Yedeklemesini Geri Yükle’nin yazıldığı sağ taraftaki arabirime yükleyebilirsiniz.

Veritabanları, E-posta İleticileri ve E-posta Filtreleri ile aynı işlemi yapabilirsiniz.