Alt etki alanı, birincil etki alanının bir parçası olan ve aynı sunucuda bulunan bir etki alanıdır. Ayrıca, ana alan adı altında bulunan ikinci bir web sitesi olduğunu söyleyebiliriz, ancak kök web sitesiyle herhangi bir ilişkisi olabilir veya olmayabilir. Bu alt alan adı altında yeni bir web sitesi çalıştırabiliriz.

Örnek − blog.bulutova.com kök etki alanı bulutova.com için bir alt alan adıdır ve blog.bulutova.com’a bulutova.com/blog tarafından da erişilebilir.

Alt Alan Oluşturmak İçin

Adım 1 – Etki Alanları bölümünde bulunan Alt Etki Alanlar’ı tıklayın.

Adım 2 − Oluşturmak istediğiniz Alt Alan metnini girin. Alt alanınız için kök Etki Alanını seçin ve Belge Kökü Alt Alanınıza göre otomatik olarak doldurulur. Olduğu gibi bırakabilir ya da ihtiyacınıza göre değiştirebilirsiniz. Alt Alan adınızı oluşturmak için Oluştur düğmesini tıklatın.

Alt alanınız başarıyla oluşturulursa, bir Başarı mesajı görürsünüz.

Yeniden Yönlendirmeyi Yönetme

Alt alanınızın kendi sunucunuzdan içerik yüklemek yerine başka bir etki alanına işaret etmesini istiyorsanız, aşağıda gösterildiği gibi Yeniden Yönlendirmeyi Yönet’i tıklayarak bunu yapabilirsiniz.

Alt alanınız için yeniden yönlendirmeyi yönetebileceğiniz ekrana yönlendirileceksiniz. Alt alanınızı yeniden yönlendirmek istediğiniz yeni URL’yi girin. Kaydet’i tıklayın ve yeniden yönlendirmeniz başarıyla kaydedilecektir. Yeniden yönlendirmeyi daha sonra devre dışı bırakmak isterseniz Yeniden Yönlendirmeyi Devre Dışı Bırak’ı tıklatabilirsiniz.