MySQL, en popüler Açık Kaynak SQL Veritabanı yönetim sistemidir. Çok büyük miktarda veriyi verimli bir şekilde yönetmek için, verileri tablolarda saklarız, tek bir veritabanında bir grup tablo oluşturulabilir. Bu arayüz, mevcut MySQL veritabanlarını oluşturmanıza ve yönetmenize olanak tanır.

PHP tabanlı bir uygulama veya veritabanı kullanan herhangi bir uygulama oluşturuyorsanız, bu veritabanına erişmek için bir veritabanı ve bir veritabanı kullanıcısı oluşturmanız gerekir. WordPress, Drupal, Joomla veya başka bir CMS’yi kullanmak için, bu CMS’yi yüklemeden önce bir MySQL veritabanı oluşturmanız gerekir.

Yeni bir MySQL veritabanı oluşturmak için, cPanel Ana Sayfası’nın Veritabanları bölümünde bulunan MySQL Veritabanları bağlantısına tıklayarak MySQL arayüzünü açmanız gerekir.

Yeni Veritabanı Oluşturma

MySQL Veritabanları arayüzü açılacağı zaman, göreceğiniz ilk şey aşağıda gösterildiği gibi Yeni Veritabanı Bölümü Oluşturmaktır.

Bir veritabanı oluşturmak için, oluşturmak istediğiniz veritabanının adını girin ve Veritabanı Oluştur Düğmesi’ni tıklayın. Şimdi veritabanının eklendiğini belirten bir başarı iletisi alırsınız.

Not − cPanel girdiğiniz veritabanı adına otomatik olarak bir önek ekleyecektir. Böylece paylaşılan barındırma ortamında olduğu gibi veritabanlarında belirsizlik yoktur. Birçok kullanıcı vardır ve iki veritabanı için aynı adı olamaz, bu nedenle veritabanı adınız Prefix_dbName haline gelir. Veritabanını web uygulaması ile bağlarken, veritabanının Tam Adını kullanmanız gerekecektir.

Veritabanı Kullanıcı Ekleme

Yeni oluşturulan veritabanınızı uygulamanızda kullanmak için, bir kullanıcı oluşturmanız ve Veritabanı’ndaki verileri değiştirmek için tüm ayrıcalıkları vermeniz gerekir.

Bir Veritabanı Kullanıcısı oluşturmak için MySQL veritabanlarının Arayüzü alanında sonuna kadar ilerleyin. Orada MySQL kullanıcılarını göreceksiniz, altında aşağıda gösterildiği gibi Yeni Kullanıcı Ekle olacak.

Adım 1 – Seçiminize göre bir kullanıcı adı girin ve güçlü bir şifre seçin. Yeni bir kullanıcı oluşturmak için Kullanıcı Oluştur’u tıklatın. Bir başarı mesajı alacaksınız “Bir MySQL kullanıcısı başarıyla oluşturdunuz.

Not — Veritabanı kullanıcılarınızın tam kullanıcı adı öneki ve sağladığınız kullanıcı adını içerir.

Bir veritabanı kullanıcısı oluşturduğumuz gibi, şimdi veritabanına erişmek için kullanıcıyı eklememiz gerekecek.

Adım 2 − “Kullanıcı Veritabanına Ekle” yi bulmak için aşağı kaydırın.

Adım 3 – Birlikte ilişkilendirmek istediğiniz Kullanıcı ve veritabanını seçin. Ekle düğmesini tıklayın ve aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Kullanıcıya tüm ayrıcalıkları sağlamak için TÜM ÖZELLİKLER onay kutusunu seçin ve tüm onay kutuları otomatik olarak seçilecektir. Değişiklikleri kaydetmek için Değişiklikleri Yap’ı tıklatın.

Veritabanını Değiştirme

MySQL’de depolanan veriler zamanla bozulabilir. Bunun olabileceğinin birçok nedeni vardır. Web uygulamasında Veritabanını kullanırken, veritabanıyla ilgili herhangi bir hata görürsek, bozuk verileri onarmak için veritabanını onarmamız gerekir. Ancak veritabanımızı onarmadan önce, veritabanını hatalar için kontrol ederek verilerimizin bozulduğu tabloyu bulmamız gerekecek.

Veritabanı ile ilgili hataları gidermek için gerçekleştirebileceğimiz iki işlem vardır. Bu eylemleri gerçekleştirmek için MySQL Veritabanı Arabiriminde Veritabanı Seçeneklerini Değiştir’e kaydırmamız gerekiyor, Veritabanı Değiştirme için ekran görüntüsü aşağıda gösterilmektedir.

Veritabanını Kontrol Et

CPanel Veritabanı’nın bu özelliği ile, Veritabanındaki hangi tablonun bozuk olduğunu bulabilirsiniz.

Bir veritabanını kontrol etmek için aşağıdaki adımları gerçekleştirmemiz gerekir.

Adım 1 − Yukarıda gösterildiği gibi, Kontrol Veritabanı’nın açılır menüsünden kontrol etmek istediğiniz veritabanını seçin.

Adım 2 – Veritabanını Kontrol Et düğmesine tıklayın.

Adım 3 − cPanel şimdi Veritabanı’ndaki bozuk tabloyu bulmak için otomatik bir komut dosyası çalıştıracaktır. Bozuk bir tablo bulunursa, Tablonun adını görüntüler, aksi takdirde bir başarı mesajı görüntüler.

Veritabanını Onar

Bu veritabanı aracı, bozuk verilerin veya tablonun veritabanından otomatik olarak onarılmasına yardımcı olur.

Bu aracı kullanmak için aşağıdaki adımları gerçekleştirmemiz gerekir.

Adım 1 − Açılır menüden bozuk verilere sahip veritabanını seçin.

Adım 2 – Veritabanını Onar düğmesine tıklayın.

Adım 3 − cPanel, bozuk verileri veya tabloyu veritabanından onarmak için otomatik bir komut dosyası çalıştıracak, başarılı olursa, size bir başarı mesajı verecektir. Veritabanını onaramazsa, hatanın oluştuğu tablo adıyla ilgili bir hata gösterecektir.