Bu arabirim üzerinden etki alanınızın e-posta hesaplarını oluşturabilir ve yönetebilirsiniz. E-posta adresi oluşturabilir, posta istemcinizi yapılandırabilir, şifrelerinizi değiştirebilir ve web postanıza doğrudan erişebilirsiniz.

E-posta Adresi Oluşturma

Alan adınız için bir e-posta adresi oluşturmak için şu adımları izleyin:

1. Adım – cPanel Ana Sayfasının E-postalarınızda bulunan E-posta Hesapları bağlantısına tıklayın.

Adım 2 − E-posta Hesaplarında, En Üstte E-posta Hesabı Ekle seçeneğini bulacaksınız.

Adım 3 – Oluşturmak istediğiniz e-posta adını ekleyin, çünkü @ önce gelen metin olacak.

Adım 4 – Güçlü bir parola seçin ve Posta Kutusu Kotası sağlayın. Bu hesabın ne kadar disk alanı kullanabileceğini tanımlar. MB cinsinden belirli miktarda alan sağlayabilir veya bunun için sınırsız bir kota sağlayabilirsiniz.

Adım 5 – Alan adınızla ilişkili bir e-posta adresi oluşturmak için Hesap Oluştur’a tıklayın.

E-posta Hesaplarını Yönet

E-posta hesaplarınızı bu arayüz üzerinden yönetebilir, şifrelerinizi değiştirebilir, kota miktarını değiştirebilir veya e-posta hesabını silebilirsiniz.

E-posta hesaplarınızı yönetmek için, etki alanınızla birlikte bulunan E-posta hesaplarının listesini görmek için aşağı kaydırın.

Parolaları Değiştir

E-posta hesaplarınızın parolasını değiştirmek için, e-posta adresinize karşılık gelen Parolayı Değiştir bağlantısını tıklayın.

Yeni Parolalar’ı girin ve Parolayı Değiştir düğmesine basarak değişiklikleri kaydedin.

Kotayı Değiştir

E-posta kotanızı değiştirmek için yönetmek istediğiniz e-posta adresinize karşılık gelen Kotayı Değiştir bağlantısını tıklayın.

Megabayt olarak sınırlı kota girin veya sınırsız seçeneği seçin. Değişiklikleri kaydetmek için Kota Değiştir Düğmesine basın.

Posta İstemcisini Yapı

Herhangi bir masaüstü veya mobil e-posta istemcisinden etki alanınızla e-posta göndermek ve almak için, örneğin Windows Live Mail, Outlook veya iPhone iOS vb. cPanel, bu uygulamalar için önceden yapılandırılmış bir ayar sağlar. Ayarları indirmeniz ve çalıştırmanız yeterlidir, ardından e-posta istemcisini otomatik olarak yapılandıracaktır. E-posta hesabınızın şifresini girmeniz gerekebilir. Ayrıca e-posta istemcilerini e-posta istemciniz için e-posta gönderip almak üzere manuel olarak yapılandırabilirsiniz.

Otomatik Yapılandırma Komut Dosyalarını indirmek veya Manuel ayarları görmek için, e-posta hesabınıza karşılık gelen Posta İstemcisini Yapılandır bağlantısını tıklayın.

Arabirim açıldıktan sonra Otomatik Yapılandırma Komut Dosyalarını göreceksiniz.

Posta istemcisi arabirimini yapılandırma için Otomatik Yapılandırma Komut Dosyalarını indirebilirsiniz. Sadece uygun ayarları indirin ve çalıştırın.

Veya posta istemcinizi el ile yapılandırmak istiyorsanız, Manuel Ayarlar’ı görmek için aşağı kaydırabilirsiniz.

Not – Her ikisi de SSL/TLS ve Non-SSL üzerinden IMAP ve POP3 olmak üzere dört tür ayar vardır. SSL kullanarak ekstra güvenlik katmanı sağlayan şifreleme ile mesajlarınızı gönderir, ancak SSL olmayan göndermez. SSL ile ayarları kullanmanız önerilir. IMAP veya POP3’ten istediğiniz herkesi seçebilirsiniz. İkisi de mükemmel çalışacaktır.

E-posta Hesabını Silme

Bir e-posta hesabını silmek için, e-posta hesabınıza karşılık gelen bağlantıyı sil’e tıklamanız yeterlidir.

Onay isteyecektir. E-posta hesabınızı kaldırmak için Sil düğmesine basın.