cPanel File Manager, cPanel arayüzü içinde dosyalarınızı hızlı bir şekilde yönetmek için yararlı seçenekler sunar. Kullanımı kolaydır ve FTP kullanmanın zorlukları ortadan kaldırır. Bu arabirimden dosya oluşturabilir, yükleyebilir, değiştirebilir veya kaldırabilirsiniz. Ayrıca, dosyaları kalıcı olarak silmeden önce Çöp Kutusuna taşıma özelliği de verir, daha sonra kurtarılabilir.

Dosya yöneticisini açmak için Dosyalar bölümünde Dosya Yöneticisi’ni tıklayın.

Yeni bir sekme açacak ve Dosya Yöneticisi’ne girdiğinizde, bunun gibi bir Pano göreceksiniz.

cPanel dosyalarınızda gezinme için çok fazla esneklik sağlar.

Görevleri takip etmek için dosya yöneticisini kullanabilirsiniz.

 

Dosya Arama
Dosya aramak için Dosya Yöneticisi Panosu’nun üstündeki arama çubuğunu kullanın. Tüm dosyalarınızda, public_html veya geçerli dizinde arama yapabilir, ardından bir sonraki giriş kutusuna dosya adını yazabilir ve bir dosya aramak için git’i tıklayabilirsiniz.

Not − public_html cPanel’deki klasördür, web sitenizin ön tarafından erişilebilen tüm dosyalar bu dizinde saklanır. Bu klasörde bulunan Index.html veya index.php önce yüklenir ve ekstra bir ayar yapılmadığı sürece sitenizin ana sayfası olur.

Dosya Yöneticisi Ayarları
cPanel Dosya Yöneticisi Tercihleri’ne erişmek için Panonun üst kısmındaki ayar düğmelerini tıklayın. Aşağıda gösterildiği gibi bir İstem göreceksiniz.

  • Varsayılan olarak, cPanel Dosya yöneticisi, cPanel’i açarken hesabınızın Ana Dizini’ni açar. Ancak, bunu, Public FTP kökünün public_html klasörü olan Web Kökü veya etki alanınızın bir Belge kökü veya oluşturduğunuz herhangi bir alt etki alanı ile seçerek geçersiz kılabiliriz.
  • Linux’ta, gizli dosyaların önlerinde tek bir Nokta (.) bulunur. Varsayılan cPanel Dosya Yöneticisi bunları görüntülemez, ancak Gizli Dosyaları Göster (dotfiles) seçeneğini etkinleştirerek gizli dosyaları göstermeyi seçebilirsiniz.
  • HTML, PHP veya Düz Metin dosyası olabilecek bir metin dosyasını açtığımızda cPanel, dosyayı düzenlerken maksimum uyumluluk sağlamak için dosyanın karakter kodlamasını kontrol etmek için bir iletişim kutusu açar. Bu özelliği — Karakter Kodlama Doğrulama İletişim Kutularını Devre Dışı Bırak’ı seçerek devre dışı bırakabilirsiniz.

Dosya Yöneticisi ile Çalışma

Dosya Oluşturma
Yeni bir dosya oluşturmak için dosyanın oluşturulması gereken dizine gidin ve ardından Pano’dan Yeni Dosya’yı tıklatın. Bir istem açılır ve dosya adını sorar. Dosyanın oluşturulacağı dosya ve Yol uzantısıyla buna göre girin. Son olarak, Yeni Dosya Oluştur’u tıklatın ve yeni bir dosya oluşturulur.

Klasör Oluşturma
Yeni bir Klasör veya Dizin oluşturmak için, klasörü oluşturmak istediğiniz dizine gidin. Panodan Yeni Klasör’ü tıklayın. Yeni Klasörünüzün adını sormak için bir İstem açılacaktır. İstediğiniz Klasör adını girin ve Yeni Klasör Oluştur’u tıklayın. Yeni klasörünüz oluşturulacak.

Kopyalama
Tek bir dosya veya klasörü, hatta birden fazla dosya veya klasör kopyalayabilirsiniz. Tek bir dosyayı veya klasörü kopyalamak için tek bir fareyle kopyalamak istediğinizi seçin ve Kopyala’yı tıklatın. Dosyayı veya klasörü kopyalamak istediğiniz dosya yolu sorulur, buna göre Yolu girin ve Dosyaları Kopyala’yı tıklayın.

Birden çok dosya veya klasör kopyalamak için, birden çok dosya veya klasör seçmek için ctrl tuşunu basılı tutarak istediğiniz dosya veya klasörleri tek tıklayın ve ardından kopyala üzerine tıklayın. İstediğiniz konumu girin ve birden fazla dosyayı kopyalamak için Dosya (ları) Kopyala düğmesini tıklatın.

Taşıma
Tek bir dosya veya klasörü veya birden çok dosyayı taşıyabilirsiniz. Tek bir dosya veya klasörü taşımak için üzerine tek bir fare tıklamasıyla taşımak istediğiniz dosyayı seçin ve Taşı’yı tıklatın. Dosyayı veya klasörü taşımak istediğiniz dosya yolu sorulur, buna göre Yolu girin ve Dosya (ları) Taşı’yı tıklayın.

Birden çok dosya veya klasörü taşımak için, birden fazla dosya veya klasör seçmek için ctrl tuşunu basılı tutarak istediğiniz dosya veya klasörlere tek tıklayın ve ardından taşımaya tıklayın. İstediğiniz konumu girin ve birden fazla dosyayı taşımak için Dosya (ları) Taşımak için tıklayın.

Dosya Yükleme

CPanel Dosya Yöneticisi Arabiriminden bir dosya yüklemek için, yüklemek istediğiniz dizine gidin ve ardından Yükle’yi tıklatın. Aşağıda gösterilen arayüzü bulacaksınız.

Yüklenecek dosyayı sürükleyip bırak veya dosyayı Dosya Seç düğmesinden seçebilirsiniz. Dosya Yöneticisi’nin aynı ada sahip dosyaların üzerine otomatik olarak yazmasını istiyorsanız — Varolan dosyaların üzerine yaz onay kutusunu seçebilirsiniz.

Dosya İndirme
CPanel Dosya Yöneticisi’nden bir dosya indirmek için, tek bir dosya veya birden çok dosyayı dosya adına tek tıklamayla seçebilir ve dosyaları indirmek için İndir üzerine tıklayabilirsiniz.

Dosya veya Klasör Silme
Tek veya Çoklu dosya veya klasörü silmek için tek fare tıklamasıyla dosyaları seçin ve Sil düğmesine tıklayın. Dosyaları kalıcı olarak silmek istiyorsanız, dosyaları Çöp Kutusu’na göndermek için bir komut istemi alırsınız, ardından Çöp Kutusu’nu atla onay kutusunu seçin. Onay kutusu seçili değilse, dosyalar daha sonra kurtarabileceğiniz Çöp Kutusu klasörüne taşınır.

Dosya veya Klasörü Yeniden Adlandırma
Bir Dosya veya Klasörü yeniden adlandırmak için, tek bir fare tıklamasıyla dosya veya klasörü seçin ve Yeniden adlandırmaya tıklayın. Yeni dosya veya klasör adı girmeniz için bir komut istemi alırsınız. Dosya veya klasör adını buna göre girin ve kaydetmek için Dosyayı Yeniden Adlandır düğmesine tıklayın. Dosyayı yeniden adlandırmak için herhangi bir Dosya veya Klasörün Adı üzerine çift tıklayabilirsiniz.

Metin Düzenleyici
Herhangi bir metin dosyasını basit metin editörüyle düzenlemek için dosyayı seçin ve Düzenle düğmesine tıklayın. Etkinleştirilmişse Kodlama denetimi ile bir komut istemi alırsınız, ardından dosyayı düzenlemek için istemde Düzenle’yi tıklayın. Metin editörü, dosyayı düzenleyebileceğiniz yeni bir sekmede açılacaktır. Buradan da Kod Düzenleyicisi’ye geçebilirsiniz. Düzenlemeyi tamamladığınızda, Dosyayı kaydetmek için Kaydet’i tıklatın.

Kod Düzenleyici
Kod editörü, içinde kod içeren bu dosyaları düzenlemeyi kolaylaştırır. Kodlar arasındaki rengi ayırt eder, bu da bu dosyaları düzenlemeyi kolaylaştırır.

Dosya Ayıklama
Sıkıştırılmış bir dosyayı ayıklamak için ayıklamak istediğiniz dosyayı seçin ve Çıkar Düğmesini tıklayın. Dosyaları ayıklamak istediğiniz yolu girmeniz için bir istem alırsınız, eğer mevcut olmayan bir yol girerseniz, cPanel File Manager dizini oluşturacak ve içindeki dosyayı ayıklayacaktır.

Not − cPanel File Manager yalnızca Zip, GZip ve BZip2 sıkıştırma türündeki dosyaları ayıklayabilir.

Dosya veya Klasörü Kaydedele
Bir klasörü veya tek veya birden çok dosyayı sıkıştırmak için dosyaları seçin ve Sıkıştır’ı tıklayın. Bir istem alacaksınız, Zip, Gzip veya Bzip2 arasından seçim yapabileceğiniz sıkıştırma yöntemini seçin. Dosya adını girmenizi, buna göre dosya adını girmenizi ve Dosyaları Sıkıştır’ı tıklatmanızı isteyecektir. Sıkıştırmadan sonra sonuç size gösterilecektir.

Bir Dosyayı Görüntüleme
Bu seçenek, cPanel Arabirimi içinde bilinen dosya türlerinin içeriğini görüntülemenize yardımcı olur. Görüntülemek istediğiniz dosyayı seçin ve Görüntüle’yi tıklayın. Yeni bir sekme açacak ve dosyanın içeriği size gösterilecektir.