Addon Domain’ler, hesabınızda barındırılan, alt klasörlerde depolanan ek etki alanlarıdır. Sistem, bu etki alanlarını sisteminize bir alt etki alanı olarak değerlendirir. Aynı barındırma planı altında tamamen farklı bir web sitesi çalıştırmak istiyorsanız, cPanel’in bu özelliğini kullanabilirsiniz. Tek bir cPanel hesabında birden fazla web sitesi çalıştırmak için en iyi seçenektir. Örneğin, blog web sitesi için bir barındırma var ve CV’niz için farklı bir web sitesi istiyorsanız, farklı bir barındırma hesabı satın almanız gerekmez, ancak CV web siteniz için aynı barındırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Bu özelliği kullanmak için, cPanel Ana Sayfasındaki Etki Alanları bölümünüzün altındaki Addon Domains bağlantısına tıklamanız gerekir.

Addon Domains arayüzünde aşağıdaki görevleri yapabilirsiniz.

Eklenti Etki Alanı Oluşturma

Bir Addon Domain oluşturmak için şu adımları izleyin:

Adım 1 – Aşağıda gösterildiği gibi, Addon Domains’te bir Addon Domain Oluşturma bölümünü bulun.

Adım 2 – Alan adınızı Yeni Etki Alanı Adı metin kutusuna doldurun.

Adım 3 − Alt etki alanları ve Belge Kökü otomatik olarak doldurulacaktır. Ardından ayarı olduğu gibi bırakabilir veya ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

Adım 4 − Addon Domain ile ilişkilendirilecek bir FTP hesabı oluşturabilirsiniz. Bir FTP hesabı oluşturmak için, Bu etki alanıyla ilişkili bir FTP hesabı oluştur onay kutusunu işaretleyin.

Adım 5 – FTP hesabı oluşturmak için FTP Kullanıcı Adı ve Parolasını girin.

Adım 6 − “Etki Alanı Ekle” düğmesine tıklayın, hata oluşmazsa, bir başarı mesajı alırsınız.

Eklenti Etki Alanı Kaldırma

Bir Addon Etki Alanını kaldırmak için aşağı kaydırın “Eklenti Etki Alanını Değiştir” Bölümüne gidin ve Addon Etki Alanı’na karşılık gelen Eylemler’den kaldır bağlantısına basın.